spoleczenstwo

Popis antypiracki

Przeczytałem dziś artykuł o „przygodach” posła T. Szczypińskiego z nielegalnym oprogramowaniem i muszę przyznać, że nie do końca rozumiem całej tej sprawy. A skoro nie rozumie tego programista, to jak informacja ma dotrzeć do przeciętnego czytelnika gazety? A może to typowy przykład napisania artykułu o czymś, czego się nie rozumie, co wśród naszych dziennikarzy jest coraz popularniejsze?

Rzeczy, których nie potrafię zrozumieć, to dlaczego stwierdzenie nielegalności oprogramowania kosztowało prokuraturę aż 9108pln (Pan Jarosław Sidorowicz zapomniał najwidoczniej, że naszą walutą jest Polski Nowy Złoty, którego skrót to PLN, a nie zł, z którymi pożegnaliśmy się ponad 10 lat temu). Bardzo ciekawy jest także fakt, iż wspomniany ekspert kazał przynosić pudełka i nośniki z programami. Nie ma bowiem nakazu ich przechowywania. Dowodem legalności oprogramowania jest dowód zakupu (czasem dołączony do licencji – np. w przypadku systemów operacyjnych MS).

Cała ta historia jest chyba świetnym poparciem mojego poprzedniego wpisu, w którym twierdziłem, że przy obecnych sposobach i osobach zajmujących się tym, walka z piractwem wygląda wręcz śmiesznie.

Zadziwiające jest jednak, z jaką ignorancją do sprawy podszedł Pan Sidorowicz. Z całym szacunkiem, czy kogokolwiek przekona  wytłumaczenie: „co prawda ukradłem ze sklepu towar za 400pln, ale potem kupiłem drugi egzemplarz”?

Reklamy
Zwykły wpis

Jedna myśl w temacie “Popis antypiracki

  1. Wymaganie fizycznego nośnika i, również jak słyszałem zdarzające się, wymaganie faktury zakupu, jest rozczulające zważywszy możliwość zakupu wielu programów przez internet jako download, gdy jedyną fakturą może być wydruk dokonany własnodrukarecznie przez kupującego…

    A z tymi złotówkami to niezupełnie tak. Każda waluta ma swój zwyczajowy skrót: zł, $, £, €, Lt, kr itd. I niezależnie od tego ma skrót międzynarodowy wg normy ISO 4217, odpowiednio PLN, USD, GBP, EUR, LTL, NOK. W 1995 roku nie pożegnaliśmy się za skrótem zł, a jedynie z poprzednim skrótem ISO 4217, czyli PLZ.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s