polityka

Nijakość polskich mediów

Powoli przemija weekend, a więc czas, gdy media podsumowują w różnych programach wydarzenia całego tygodnia. I tu właśnie pojawia się powód mojego rozczarowania. Otóż co jest głównym tematem owych programów? Propozycja reformy KRUSu, do którego budżet dopłaci ok. 16 mld pln. A może to, że coraz więcej Polaków spieszy się na wcześniejsze emerytury, czym znacznie obniżają wysokość swoich świadczeń, a także obciążają pracującą część społeczeństwa. To byłaby ciekawa dyskusja, bo chyba już najwyższy czas zastanowić się nad tym, jak zaktywizować Polaków, gdyż powinniśmy sobie uświadomić, że tak duża liczba niepracujących rodaków zdolnych do pracy jest sporym obciążeniem dla gospodarki i budżetu. No i przecież jest jeszcze niesamowicie ważna i znacząca wypowiedź Premiera Tuska, w której przedstawił datę wejścia naszego kraju do strefy euro.

Okazuje się jednak, że tematy te nie są zdaniem dziennikarzy prowadzących owe programy ważne. Główne zagadnienia weekendu to proces gen. Jaruzelskiego, chemiczna kastracja pedofilów i konflikt pomiędzy posłem Kłopotkiem a min. Piterą.

Nie mówię, że nie warto o tych sprawach dyskutować, tylko czy za 5 lat będziemy o tym jeszcze pamiętać? Podejrzewam, że nie. Natomiast możemy wtedy żałować, że za mało dyskutowaliśmy i za mało czasu poświęciliśmy na wytłumaczenie społeczeństwu, dlaczego wczesne emerytury wcale nie są takie dobre tudzież jakie są plusy i minusy związania polskiej gospodarki z euro.

Reklamy
Zwykły wpis

7 myśli w temacie “Nijakość polskich mediów

 1. Po prostu w dość zaskakujący sposób i w równie zaskakującym tempie tabloidyzuje nam się polityka…
  Emocje i wyraziste postawy wypierają treści… To wszystko wydmuszki, a dziennikarskiej w to graj, bo nie musi nadrabiać braków w wiedzy…. taka jest moja diagnoza.

 2. Jasiekmarc pisze:

  Proces jaruzela, jakkolwiek nie został jakoś bardzo rozdmuchany, to jednak jest, moim zdaniem, zdarzeniem godnym odnotowania.

  No a jeśli chodzi o to, co kręci media, to chyba wiesz na czym ten proces polega. Niedoj, że barwne, to jeszcze dziennikarze nie muszą się przykładać. Kto z nich ma wystarczająco dużo wiedzy, by móc debatować o wejściu do strefy euro?

 3. @JasiekMarc:
  Obawiam się, że niewielu. Tylko skąd u nas ta pobłażliwość dla niewiedzy dziennikarza? W gruncie rzeczy mnie to przeraża, bo potem czytam np., że z sondażu wynika, że Polacy bardzo chcą wprowadzenia euro. I fajnie, cieszy mnie to. Tylko czy aby na pewno ich chęć jest świadoma i uzasadniona?

 4. Jasiekmarc pisze:

  Pytasz się skąd przyzwolenie? Myślę, że to ma związek z tendencją autorytetów do przyznawania się do kłopotów z lekcjami matematyki w dzieciństwie. Ostatnio jest to popularne.

 5. @JasiekMarc:
  Hmm… Ale czy fakt, że ktoś miał problem z nauką matematyki (ergo miał problemy z myśleniem) sprawia, że możemy się jej wszyscy nie uczyć i okazywać wyrozumiałość wobec takiej niewiedzy?
  Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że ta dyskusja w gruncie rzeczy do niczego nie prowadzi, gdyż podejrzewam, że mamy tu dokładnie takie same poglądy, a na poglądy osób trzecich (w tym owych, wątpliwych moim zdaniem, autorytetów) i tak nie wpłyniemy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s