Niedzielne linki

Niedzielne linki: Czy i Ciebie paraliżuje konieczność publicznego przemawiania?

W niedziele staram się odpocząć od polityki (i innych niekoniecznie przyjemnych rzeczy). Każdemu z nas przyda się chwila, aby się zatrzymać i wszystko na spokojnie przemyśleć. A ponieważ nie jestem fanem bezczynnego wylegiwania się przed TV, to serwuję Wam zawsze linki do kilku artykułów o ogólnie pojętym samodoskonaleniu (choć nie tylko), które moim zdaniem warto przeczytać.

Publiczne wystąpienia są czymś, czego większość ludzi po prostu nie cierpi. Konieczność wyjścia przed grupę ludzi i wypowiedzenia paru zdań czasem wręcz nas paraliżuje. Najgorsze jest to, że jeszcze przed chwilą dobrze wiedzieliśmy, co chcemy/mamy powiedzieć. A przecież to właśnie takie wystąpienia najczęściej są kluczem do sukcesu. Dlaczego zatem są one naszą zmorą? Być może dlatego, że nikt nas tego nie nauczył (a ostatnio pojawiają się pomysły, aby w szkole ograniczyć nawet wystąpienia ucznia przed jego klasą). Czy możemy nauczyć się tego sami?

Warto także postarać się o poprawność językową tego, co mówimy (jeden z najczęstszych błędów to: „ książkę/kartkę/ofertę/…” – oczywiście powinno być „ książkę/kartkę/ofertę/…”) oraz o dokładne wymawianie końcówek.
Wykop ten wpis

Reklamy
Zwykły wpis

5 myśli w temacie “Niedzielne linki: Czy i Ciebie paraliżuje konieczność publicznego przemawiania?

 1. lunetarius pisze:

  Porady interesujące – zwłaszcza dla początkujących mówców bez względu na forum, wobec którego przyjdzie występować.
  Natomiast, co do TĘ, czy TĄ… niestety druga formuła jest dopuszczona przez autorytety. Sam zdecydowanie stosuję TĘ pierwszą formę zaimka, zwalczam TĄ drugą :-)). Niestety nawet autorytety poległy pod naporem plebejskich form użycia języka polskiego.

 2. @Lunetarius:
  Być może formy owe są dopuszczone, co nie zmienia faktu, że mogą one irytować słuchacza. Kolejnym irytującym nawykiem jest używanie słowa „ilość” w stosunku do rzeczowników policzalnych… Choć o ile pamiętam także w tym przypadku autorytety poległy…

 3. Kobieta z lakką dłonią pisze:

  Ja natomiast nie znoszę, gdy osoba zwracająca się do kobiety mówi: proszę panią, a nie proszę pani. Bolą mnie uszy wtedy.
  Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że sama popełniam wiele błedów, oj wiele :/ i raczej nie powinnam krytykować innych…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s