przegapione newsy

PN: Wymienne zamieszanie i obiecywanie

W codziennym natłoku informacji łatwo jest przegapić niektóre informacyjne perełki. W cyklu Przegapione newsy staram się zamieścić te informacje, które mogły zostać niezauważone, a chyba na uwagę zasługują.

Dziś kolejna dawka nieco przestarzałych informacji. Tym razem będzie o pewnej obietnicy Prezydenta i o tym, jak wielkie zamieszanie może powstać przy wymianie ekipy rządzącej. Zaczynamy.

Co zawetuje Prezydent?

W rozmowie z „Rz” (30.10.2007) Lech Kaczyński zapowiedział, że zawetuje między innymi próby wprowadzenia podatku liniowego. Piękna to zapewne obietnica i chyba nikt nie ma podejrzeń, że jest spowodowana niechęcią pewnej partii do tego rozwiązania. Ciekaw tylko jestem czy ktokolwiek z kłócących się o liniowość/progresywność polityków zastanowił się nad skutkami danego rozwiązania (o najbardziej podstawowych można poczytać tu).

Ciekawe jest to, jak społeczeństwo dało się uwieść tej kłótni, tym dyskusjom na temat mechanizmu naliczania podatków czy też ich oficjalnej, teoretycznej wysokości. A przecież istnieją kraje z podatkiem liniowym, których gospodarka „leży” i kraje z podatkiem progresywnym, które świetnie się rozwijają. Nie jest ważna także wysokość podatków, przynajmniej nie ta, która jest z uśmiechem na ustach podawana przez polityków. O wiele ważniejsza jest ich efektywna wysokość, bo na przykład choć niemieckie stawki podatkowe są wyższe od polskich, to Niemiec oddaje fiskusowi mniejszą część swych zarobków niż Polak.

Może zatem warto byłoby przestać rozmawiać o podatkach rzucając pewne hasła niczym imiona mitycznych bóstw i wprowadzić do tej dyskusji trochę konkretów. Tylko czy społeczeństwo tego oczekuje? Przecież to takie nudne i wymaga podstaw tej trudnej matematyki. Zresztą chyba nawet posłowie nie są tym zainteresowani (obejrzałem w weekend fragment wystąpienia sejmowego min. Rostkowskiego na temat budżetu – sala była prawie pusta, a przecież to dopiero początek kadencji)…

Trzy słowa do…

Nie oczekiwałem po Jarosławie Kaczyńskim umiejętności oddania władzy. Nie  zaskoczyło mnie więc, gdy Jan Dziedziczak (rzecznik rządu JK) zapowiedział, że ustępujący Premier na uroczystości będzie nieobecny, jednak przekaże Tuskowi „bardzo elegancki list”, w którym będzie mu życzył „sukcesów, które umocnią Polskę i przyniosą satysfakcję Polakom” (za „GW”).

Jak się później okazało, list ów składał się z trzech zdań – cóż za wylewność. Podobno mężczyznę poznaje się po tym, jak kończy. Zresztą brat Jarosław najwyraźniej po przegranych wyborach troszkę się pogubił. Podobno ostatnio stworzył w PiSie komisję, która ma zbadać, kto jest odpowiedzialny za tę klęskę. Ciekaw jestem czy znajdzie się ktoś na tyle odważny, aby wręczyć prezesowi kartkę z nazwiskiem winnego ;-)

Bo te podłogi strasznie się zużywają

Kolejnym odchodzącym z godnością okazał się Zbigniew Ziobro. I bynajmniej nie mam tu na myśli słów wypowiadanych do prokuratorów, kiedy to, niczym Terminator, zapowiedział, że „jeszcze tu wróci”. O wiele ciekawszy jest fakt, że w gabinecie ministra wymieniono podłogę. Jeszcze dwa lata temu każdy uwierzyłby w tłumaczenie, że podłoga owa była krzywa i że lepiej zrobić to teraz niż w trakcie urzędowania ministra.

Teraz jednak zaczynają pojawiać się myśli, co pod ową podłogą się znajdowało lub, co jeszcze ciekawsze, co będzie się pod nią znajdowało. Wszak dziwny to zbieg okoliczności, że mniej więcej w tym samym czasie trzeba było ewakuować kancelarię Premiera z powodu zamurowanego w ścianie (po diabła zamurowywać coś w ścianie?) pocisku z czasów II WŚ. Zdarzenie to także ma wiele interesujących tajemnic. Czy nowa ekipa tak dokładnie przeszukała kancelarię? A może o istnieniu owego pocisku ktoś doniósł? I czy ktoś patrzył na ręce wezwanej grupie saperów?

Reklamy
Zwykły wpis

5 myśli w temacie “PN: Wymienne zamieszanie i obiecywanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s