polityka

Dzisiaj Twoje 18. urodziny

Mam nadzieję, że nikomu nie muszę tłumaczyć, czyje urodziny dziś obchodzimy. Chodzi mi oczywiście o rocznicę pierwszej tury wyborów do Sejmu Kontraktowego.

18. urodziny są oczywiście powodem do świętowania. Zazwyczaj są jednak świetnym pretekstem do nieco głębszych przemyśleń. Przecież właśnie w tym momencie wchodzimy w dorosłe życie. Myślę, że ostatnie dni (miesiące, a może nawet ostatnie 2 lata – a może i więcej) pokazały, że mamy poważny problem z dorosłością. Mam na myśli wszystkie zachowania naszych władz, które po części zostały uznane za śmieszne, a dla mnie są po prostu żenujące. Nie interesuje mnie, czy hipoteza o homoseksualizmie Teletubisia była sprowokowana czy nie – może wymagam zbyt wiele, ale byłoby miło, gdyby Rzecznik Praw Dziecka umiała samodzielnie myśleć. Nie obchodzi mnie również to, w jaki sposób wyciekł do gazet kryptonim pewnej sprawy CBA… Nie obchodzi mnie, bo nie potrafię zrozumieć, jak w ogóle pracownik tak poważnej instytucji mógł na coś takiego wpaść. Tego typy spraw można oczywiście wyszukać o wiele więcej.

W piątek w TOK FM prowadzący zaproponował sondaż (wśród słuchaczy) z pytaniem: Ile lat (mentalnie) mają nasi politycy? Oczywiście można się nad tym zastanawiać. Podejrzewam, że średni wiek wyszedłby znacznie poniżej 18 lat. I owszem, ja również bardzo bym chciał, aby tym krajem (naszym krajem) rządzili poważni, dorośli, inteligentni ludzie, żeby Azrael nie musiał zastanawiać się, z czym mamy dziś do czynienia.

Warto jednak, abyśmy w tym całym zamieszaniu powodowanym przez polityków nie zapomnieli o jednym, bardzo ważnym aspekcie tej sprawy. Przytaczając fragment naszej konstytucji (rozdział 1 – Rzeczpospolita):

Art. 1.
Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

i dalej:

Art. 4.
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

Może zatem najwyższy już czas przyznać, że to MY jesteśmy za to wszystko odpowiedzialni. Gdy wyśmiewamy polityków, to MY jesteśmy o wiele śmieszniejsi. Gdy wytykamy im głupie zachowania, to MY jesteśmy o wiele głupsi. Gdy narzekamy, że władzę w Polsce sprawują ludzie, którym zależy tylko na stołkach, którym brak kompetencji, to jest to tylko i wyłącznie NASZA wina. Oczywiście każdy ma prawo się pomylić. Wiele takich wpadek było tłumaczonych tym, że jesteśmy bardzo młodą demokracją. Dziś jednak osiągnęliśmy wiek, w którym przestajemy być dziećmi. Może warto wziąć sobie to do serca i zacząć zachowywać się poważniej…

Reklamy
Zwykły wpis

Jedna myśl w temacie “Dzisiaj Twoje 18. urodziny

  1. Pingback: "Tell the world" «

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s