polityka, zycie

Dlaczego jesteśmy swoim najgorszym wrogiem?

Nadrabiałem przed chwilką zaległości w czytaniu różnych blogów i u Azraela trafiłem na komentarz Valdo, który przypomniał wypowiedź Jana Nowaka-Jeziorańskiego:

Powtarzam w kółko, że największym zagrożeniem dla Polski są obecnie sami Polacy.

Po ostatnich wyborach (parlamentarnych, prezydenckich) słowa te z każdym dniem stają się coraz bardziej przekonujące. Zastanówmy się zatem przez chwilkę, skąd w Polakach to zatrważające dążenie do samodestrukcji? Oczywiście w większości przypadków jest ona zupełnie niezamierzona… Dziś zajmiemy się jedną z form walki z samym sobą.

Destrukcja polityczna

Jednym z pól do popisu dla tej polskiej wrogości jest oczywiście polityka. Zauważmy, że demokracja bardzo słabo nam wychodzi. Dlaczego naród, który przez ładnych parę lat musiał walczyć o wolność, nie potrafi sobie z nią poradzić? Odpowiedź wydaje mi się bardzo prosta. Problem polega na tym, że Polacy dostali demokrację za darmo. Już widzę ten grymas oburzenia, który w tej chwili powykręcał Waszą twarz. Pozwólcie mi jednak wyjaśnić.

Nie mam zamiaru umniejszać zasług tych wszystkich, którzy walczyli za naszą wolność. Bardzo cenię i szanuję ich za to, że mogę teraz spokojnie siedzieć w mieszkanku i popijając kawę pisać te słowa. (Grymas oburzenia został zastąpiony przez zdziwienie? Spokojnie, zaraz wszystko się wyjaśni)

Pomyślmy ile czasu zajęło innym krajom stworzenie ich systemów demokratycznych. Zazwyczaj był to bardzo powolny proces. W trakcie spokojnego używania ustroju stwierdzano, że ma on jakieś niedociągnięcia. Naprawiano je i te poprawki dodawano do zestawu. W ten sposób powstał komplet narzędzi, z których każde ma jakieś zastosowanie. Polacy dostali od razu gotowy komplet. Co w tym złego? Otóż to, że nie rozumiemy, po co są niektóre narzędzia. Co gorsze, bez pełnego zrozumienia zasad działania tego kompletu, mamy przekonanie, że trzeba w nim coś pozmieniać, że zawiera on mnóstwo rupieci, które należy wyrzucić. Wystarczy spojrzeć na posłów, którzy bez zastanowienia są w stanie powiedzieć, że należy znieść immunitet, że Trybunał Konstytucyjny jest zbędny, itd…

Reklamy
Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s